آنچه باید بدانیم

 1.  نبود سوخت در باک سوختگیری
 2.  انسداد لوله سوخت تعمیرات
 3.  نشتی خط لوله تعمیرات
 4.  وجود آب یا هوا در خط لوله سوخت تخلیه هوا یا تعویض
 5.  انسداد فیلتر سوخت تعویض
 1.  انسداد خط لوله  تعمیرات
 2. وجود آب یا هوا در خط لوله سوخت  تخلیه هوا یا تعویض
 3.   درست کارنکردن موتور
 1.  وجود آب یا هوا درخط لوله سوخت    راهکار: تخلیه هوا یا تعویض
 2.  انسداد فیلتر سوخت                     راهکار: تعویض
 3. درست نبودن زاویه پاشش              راهکار: تنظیم
 4. پایین بودن کیفیت سوخت               راهکار: تعویض
 5. تنظیم نبودن set screw پدال گاز       راهکار: تنظیم- تعویض
 1. ترک شیلنگ سوخت و خط لوله      راهکار:تعویض
 2.  درست وصل نبودن رابط خط لوله    راهکار: تعمیر
 3. هواکشیدن باک                          راهکار:  تعمیر یا تنظیم
 1.  ابتدا خطای الکترونیک فعال و یا غیر فعال را به اطلاع کارشناسان شرکت داتیس فرا دیزل آریا برسانید .
 2.  سرعت در جای موتور خیلی پائین تنظیم شده (از طریق ECU موتور) افزایش دهید.
 3.  متعلقات رانش (هرزگردها) تسمه ها خراب شده است.
 4. فن شل شده، خراب شده و یا بالانس نمی باشد.
 5.  متعلقات چرخ دنده های رانش و تایمینگ خراب کار می کند.
 6. دسته موتورها فرسوده، خراب و یا از نوع درستی نیستند.
 7. پولی لرزه گیر (تسمه کش) خراب شده است.
 8.  قطعات خط انتقال نیرو نامناسب هستند.
 9. پیچهای فلایویل و یا صفحات ارتجاعی کلاچ شل شده یا شکسته اند.
 10.  هوزینگ فلایویل بدرستی روی تنه سیلندر تنظیم نیست.
 11. موتور از داخل تخریب شده است. مراجعه به نمایندگی داتیس فرا دیزل

اجزاء :

1-باک های سوخت 2- لوله کم فشار 3- پمپ های پر فشار 4- لوله پر فشار 5- ریل سوخت 6- سوزن انژکتورها 7- لوله های برگشت سوخت 8- فیلترهای سوخت 9- واحد کنترل الکترونیکی( ECU  10 ) سنسور فشار 11- پیچ محدود کننده سوخت

کلیه انژکتورها از یک مجرای مشترک ( ریل سوخت )، ( در مدل یورو 6 ) استفاده می کنند . به این جهت این سیستم را مجرای مشترک نیز می نامند فشار سوخت این مجرا (انباره ) بوسیله سوپاپ کنترل فشار تنظیم می گردد .

در این سیستم از پمپ های اولیه دنده ای برای رساندن سوخت از باک به پمپ های پرفشار استفاده میشود.

پمپ دنده ای بوسیله فلنج بر روی پمپ پر فشار باد بسته شده و حرکت خود را از شافت پمپ باد می گیرد . بنابر این پمپ وقتی کار می کند که موتور روشن باشد مقدار سوخت تحویلی این پمپ بستگی به سرعت موتور داشته و تا 400 لیتر در ساعت با فشار 5 بار ذخیره کارمی کند . البته پیش صافی داخل باک قرار گرفته ولی فیلترها در مدار سوخت نصب شده است .

 • در نسل اول تولید سیستم مجرای مشترک ، فشار ریل سوخت بوسیله سوپاپ کنترل فشار تنظیم می گردید . بنابر این پمپ پر فشار (1 CP بوش ) حداکثر مقدار سوخت را بدون توجه به سوخت مورد نیاز موتور فراهم کرده و سوپاپ کنترل فشار ، سوخت اضافی را به باک بر می گرداند .
 • در نسل دوم تولید سیستم سوخت رسانی مجرای مشترک ، کنترل فشار ریل سوخت بوسیله واحد سنجش انجام می شود  البته پمپ پرفشار ( CP3 و 1 CP بوش ) فقط مقدار سوخت مورد نیاز موتور را فراهم می کند . این کار مصرف انرژی پمپ پر فشار را پائین آورده و مصرف سوخت را نیز کاهش می دهد.

1-پمپ پر فشار( CP2بوش ) با پمپ اولیه سوپلای پمپ و واحد سنجش 2-فیلتر سوخت با جدا کننده آب گرمکن 3- باک سوخت 4- پیش صافی 5- ریل سوخت (انباره ) 6- سنسور فشار ریل سوخت 7- انژکتور سونولوئیدی 8-سوپاپ کنترل فشار 9-عملگرهای الکترونیکی

1- پمپ پر فشار ( Cp3 بوش ) با پمپ اولیه دنده ای و واحد سنجش 2- فیلتر سوخت با جداکننده آب گرمکن برقی 3- باک سوخت 4- پیش صافی 5- ریل های سوخت 6- سنسور فشار ریل سوخت 7- انژکتور سونولوئیدی 8- سوپاپ کنترل فشار9- محل توزیع سوخت

در نسل سوم تولید سیستم مجرای مشترک از انژکتورهای پیزو استفاده شده است در بعضی از سیستم های مشترک علاوه بر واحد سنجش از سوپاپ کنترل فشار اضافی نیز استفاده می شود .

1- پمپ پر فشار با واحد سنجش 2- فیلتر سوخت با جدا کننده آب و گرمکن برقی 3- باک سوخت 4- پیش صافی 5- ریل سوخت6- سنسور فشار ریل سوخت 7- انژکتور نوع پیزو 8- شیر برقی تنظیم فشار9- پمپ اولیه برقی داخل باک

در نسل اول فشار تزریق 1400 بار بوده در صورتیکه در نسل دوم این فشار به 1600 بار می رسد. در نسل سوم به 2200 بار و در نسل چهارم به 2500بار پیش رفته است.

در این سیستم جدید پمپ پرفشار مجهز به کنترل جریان سوخت می باشد.

. بعلاوه این وسیله با واحد سنجش سوخت با هم کار کرده و میزان سوخت تحویلی را بطور دقیق برای نیاز فوری موتور حتی در فشارهای کم نیز فراهم می کند. بنابر این میزان سوخت تحویلی وفشار همیشه به یک انداز ثابت نگاه داشته شده و در نتیجه بازده موتور را افزایش داده و مصرف سوخت را کاهش می دهد .

گاهی مواقع صدایی از موتور شنیده می‌شود که به معنی وجود یک صدای اضافه بوده و از آنجا که پیشرانه، قلب تپنده کامیون DAF محسوب می‌شود و تنش‌ها در این بخش از خودرو اهمیت و اثر بسیار بیشتری دارد، لازم است تا به سرعت به بررسی عیب پرداخته و ایراد پیش آمده رفع شود.

صدای ناشی از سوپاپ‌ها

صدای ناشی از سوپاپ‌ها می‌تواند به دو دلیل کمبود روغن و یا سفت بودن فیلر باشد.

این صدا در هر دو حالت شبیه به تیک تاک ساعت و با نظمی دقیق است که می‌توان آن را از بالای موتور و دقیقا از سمت سوپاپ‌ها شنید.

این عیب احتمالاناشی از ایراد در بخش روانکاری مثل

 1. کمبود روغن،
 2. بی‌کیفیتی روغن
 3. کاهش فشار اویل_پمپ
 4. گرفتگی فیلتر روغن و…
 5. است و یا ناشی از موارد ذیل میباشد
 6. از سفت بودن فیلر و لقی سوپاپ‌هاست.

فیلر‌گیری که عملی شناخته شده است و همچنین با بازکردن درب قالپاق سوپاپ‌ها می‌توان به مدت اندکی به نحوه پاشش روغن نگاه کنیم تا در صورت کمبود فشار، به فکر حل مشکل آن باشیم.

فراموش نکنیم که در بسیاری از مواقع، کاهش فشار روغن توسط چراغ نمایشگرروغن نمایش داده نمی‌شود!

یکی از پمپ‌های موجود در پیشرانه، پمپ آب آن است که در بین عموم به نام لاتین آن یعنی واتر‌پمپ شناخته می‌شود. این قطعه اهمیت بالایی دارد چرا که وظیفه چرخش آب را درون بلوک سیلندر و سر‌سیلندر برعهده داشته و کوتاهی از وظیفه آن برابر با سوختن واشر سیلندر در مرحله اول و قفل شدن موتور در آخرین مرحله است که هر کدام هزینه‌های خاصی را بر دوش راننده خواهند گذاشت.

واتر پمپ یک پمپ پر‌قدرت است که شدت کاری آن بالا بوده و آب را با سرعت بالایی درون موتور می‌چرخاند. این قطعه نیروی خود را توسط تسمه از پولی سر میل‌لنگ می‌گیرد و این انتقال نیرو با استفاده از یک تسمه 9 شیار رخ می‌دهد که معمولا با قطعات دیگری نیز در ارتباط است و به آنها نیز نیرو منتقل می‌کند. واتر پمپ از دو ناحیه دچار خرابی می‌شود؛ یکی از قسمت فیبر و فنر و دیگری از بخش پره‌های آب‌پخش‌کن آن. فیبر و فنر همان آب‌بندی است که دور محور اصلی واتر پمپ قرار دارد و اجازه نمی‌دهد تا آبی که در چرخه خنک‌کاری است، به پشت آن نفوذ کند. چرا که نفوذ آب باعث خرابی بلبرینگ این قطعه شده و در نهایت منجر به قفل شدن و گریپاژ آن خواهد شد. برای همین در پشت این قسمت یک سوراخ قرار می‌دهند تا با خرابی فیبر و فنر و در نتیجه عبور آب از آن به سمت بلبرینگ، آب از این سوراخ بیرون بریزد و راننده را از خرابی آن مطلع کند.

دیگر خرابی واتر پمپ مربوط به دفرمه شدن پره های آن است که مدام در تماس با آب میباشد . در نتیجه آب از لابلای پر ه های دفرمه شده ، عبور خواهد کرد و در نتیجه دبی آبی که واتر پمپ درون سیستم می‌چرخاند کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق منجر به چرخش کمتر آب خواهد شد و موتور کم کم گرم می‌کند.

استفاده مداوم از ضد یخ که نقش ضد‌خورندگی نیز دارد، از پوسیدگی و سوراخ شدن اجزای مختلف واتر پمپ جلوگیری خواهد کرد.

موتور‌ها از لحاظ تعداد تسمه‌های جلوی موتور به دو دسته چند تسمه و تک تسمه تقسیم می‌شوند. این اصطلاحی است که در بین اهالی فنی و مکانیک‌ها رایج است که مدل‌های چند تسمه به موتور‌های قدیمی‌تر گفته می‌شود که از تسمه‌های V شکل استفاده می‌کنند و نمونه‌های تک‌تسمه که از تسمه‌های تخت آجدار بهره می‌برند به انواع مدل بالاتر ( اواخر دهه 80 میلادی و به بعد‌) اطلاق می‌شود. ایراد تسمه در مدل‌های چند‌تسمه و دارای پروانه رخ می‌دهد. شل‌شدن تسمه منجر به کم‌کاری واتر پمپ و پروانه‌ای می‌شود که ‌روی واتر‌پمپ نصب است.

در نتیجه هم پروانه نمی‌تواند به خوبی رادیاتور را خنک کند و هم واتر پمپ آب را به درستی در مسیر نمی‌چرخاند.

واشری است از جنس نسوز که مابین بلوک و سر_سیلندر قرار می گیرد. واشر_سر_سیلندر عمل آب بندی کمپرس را انجام می دهد. کلفتی این واشر در اطراف اطاق احتراق بیشتر است.

از ورقه های فلز نرم یا پنبه نسوز و فلز نرم ساخته می شود. واشر سرسیلندر انواع مختلف دارد. یک لایه که از آلیاژ آلومینیوم و کروم، دو لایه که از فلزات نرم و پنبه نسوز، سه لایه که از لایه های مسی بخاطر نرمی آن و بهتر شدن عمل آب بندی، مقوا یا پنبه نسوز جهت مقاومت در مقابل حرارت زیاد و لایه فولادی جهت مقاومت زیادتر در مقابل فشار و حرارت تشکیل شده است.

پنبه نسوز یا آزبست یک ماده معدنی است که نقطه ذوب آن 1550 درجه سانتیگراد است.

واشر سرسیلندر یکبار مصرف است و زمانی که بسته شد بعد از باز کردن سرسیلندر دیگر قابل استفاده نخواهد بود لذا قبل از تعویض واشر سرسیلندر حتما سرسیلندر را از لحاظ تاب دیدگی باید آزمایش کرد. ضمنا سطح سرسیلندر نباید ناصاف باشد.

 1. جلوگیری از مخلوط شدن آب و روغن.
 2. جلوگیری از خروج کمپرس
 3. آبندی نمودن سرسیلندر به بدنه سیلندر
 1. کم بودن آب رادیاتور
 2. گرفتگی مجراهای گذر آب در موتور
 3. خنک نشدن آب رادیاتور در اثر رسوب یا نقص فنی در پروانه ی هوا
 4.  وجود نقص فنی در ترموستات
 5.  عدم گردش آب در سیستم خنک کننده ی موتور بدلیل نقص فنی واتر پمپ
 6. پیچ خوردگی شیلنگهای ورودی و خروجی آب رادیاتور
 7.  رانند گی مداوم وطولانی در ترافیک یا  فشار زائد بر موتور در فصل گرما
 1. خارج شدن آب از اگزوز.
 2. گرم کردن موتور.
 3.  ورود کمپرس در داخل رادیاتور (جوش کاذب)
 4.  کمی کشش موتور.
 5. قاطی کردن آب و روغن(شیری رنگ شدن روغن موتور که میتوان توسط  گیج از آن اطلاع یافت)
 6. دیر روشن شدن و بد کار کردن موتور

از طریق پرسشهای متداول به جواب خود رسیدید؟

راه های ارتباطی بسیار دیگری در اختیار دارید.

ارتباط با شماره های 24/7

این مرکز در تمام طول 7 روز هفته و به صورت 24 ساعت در شبانه روز در خدمت شماست.

به این منظور با شماره های زیر تماس بگیرید

09120390578 – 09120390587

نیاز به بررسی دقیق

در صورت نیاز به بازدید از خودروی و رفع نقایص به مراکز خدمات پس از فروش مراجعه نمایید.

به این منظور و برای در اختیار داشتن همیشگی آدرس نمایندگی ها میتوانید اپلیکیشن شرکت را نصب نمایید.